O nas

Fundacja Języka Polskiego została założona przez pracowników Instytutu Języka Polskiego na Uniwersytecie Warszawskim w październiku 2008 r. w poczuciu troski o język polski, jego historię, kulturę i rozwój oraz w celu popularyzacji wiedzy o polszczyźnie.

Głównym celem Fundacji jest realizacja zadań statutowych w zakresie: nauki, edukacji, oświaty i wychowania, a także kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, związanych z szeroko pojętą edukacją humanistyczną.

Fundacja wspomaga inicjatywy związane z kulturą języka polskiego i wiedzą o nim, prowadzi też szkolenia i warsztaty z zakresu poprawności językowej i skutecznej komunikacji.

Cele Fundacji

Realizacja celów statutowych Fundacji polega na:
  • upowszechnianiu wiedzy o języku polskim;
  • poradnictwie językowym i krzewieniu kultury języka polskiego;
  • wspieraniu badań nad językiem polskim w kraju i poza jego granicami;
  • promocji działań mających służyć budowaniu tolerancji kulturowej i etnicznej;
  • wspomaganiu procesu kształcenia na szczeblu uniwersyteckim w zakresie przedmiotów polonistycznych i slawistycznych;
  • kształtowaniu świadomości kulturowej i obywatelskiej;
  • podejmowaniu badań nad dziedzictwem kulturowym;
  • wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych, szczególnie głuchych i z wadami wymowy;
  • pokonywaniu barier społecznych i językowych: krzewieniu postaw tolerancji wobec osób niepełnosprawnych, szczególnie głuchych i z wadami wymowy;
  • propagowaniu idei Polskiego Języka Migowego (PJM).

Zadania Fundacji

Realizacja zadań
  1. Inspirowanie, finansowanie (lub współfinansowanie) i prowadzenie:
    1. prac badawczych nad historią i współczesnością języka polskiego;
    2. badań terenowych i naukowych obozów językoznawczych;
    3. prac badawczych nad relacjami języka polskiego z innymi językami.