Prostota jest szczytem wyrafinowania.
Leonardo Da Vinci
Żyjemy w świecie słów. Codziennie mówimy i piszemy po to, aby coś zmienić w naszej rzeczywistości.
Dzięki słowom kupujemy leki w aptece, dostajemy pozwolenie na budowę domu, bierzemy ślub, zdobywamy podwyżkę w pracy…
Bez języka nie ma naszych celów, naszych marzeń. Bez języka nie ma nas.
W Fundacji Języka Polskiego wierzymy, że język jest po to, żebyśmy mogli żyć lepiej, budować bardziej prawdziwe relacje, skuteczniej osiągać wspólne cele. Aby było naturalniej, trafniej, lżej. Prosty język pomoże nam to osiągnąć, ale nie wystarczy.
Upraszczanie i uspójnianie wypowiedzi zawiłych, nieprecyzyjnych, pełnych skomplikowanych wyrazów jest wartościowe i pomocne, ale łatwo może stać się tylko kolejnym z wielu szablonów. Nie zawsze chodzi wyłącznie o proste słowa (czasami nie unikniemy tych trudnych) czy formy gramatyczne (strona bierna bywa w porządku!).
Potrzebujemy zadbać o coś więcej: o efektywną komunikację. Taką, która robi z rozmówców nie przeciwników, lecz partnerów, którzy podchodzą do siebie z szacunkiem i zaufaniem. Która pozwala obu stronom dążyć do wspólnych celów i jasno wyrażać swoje potrzeby.
Właśnie dlatego oprócz prostego języka zwracamy uwagę również na edycję tekstu, poprawność językową, teorie komunikacji, etykietę językową, empatię czy dostępność informacyjno-komunikacyjną.