Kim jesteśmy?

Kim jesteśmy?

Fundację Języka Polskiego założyli w 2008 roku pracownicy Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W jej skład wchodzą językoznawcy i specjaliści od komunikacji – entuzjaści polszczyzny. W ten sposób łączymy wiedzę ekspercką z doświadczeniem i praktyką życiową.

Dlaczego działamy?

Uważamy, że język polski jest wartością, o którą należy się troszczyć. Chcemy być użyteczni społecznie i dzielić się naszymi umiejętnościami. Pragniemy popularyzować wiedzę o polszczyźnie wśród przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych. Wierzymy, że język jest po to, abyśmy mogli żyć lepiej, budować bardziej przyjazne relacje międzyludzkie, skuteczniej osiągać wspólne cele. Aby było naturalniej, trafniej, prościej. Dlatego właśnie krzewimy ideę prostego języka i efektywnej komunikacji.

Jak pracujemy?

Międzysektorowo i międzybranżowo
Wspieramy biznes i instytucje publiczne w upraszczaniu komunikacji. Współdziałamy ze służbą cywilną oraz firmami z różnych branż i sektorów.

Na różne sposoby
Prowadzimy kursy, szkolenia i warsztaty. Organizujemy dyktanda, konkursy językowe, wykłady popularyzatorskie. Ogłaszamy plebiscyty na słowo roku i młodzieżowe słowo roku.

Międzypokoleniowo
Tworzymy projekty edukacyjne i kulturalne. Współpracujemy z uniwersytetami trzeciego wieku. Z równą pasją prowadzimy zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Z głębokim przekonaniem, że to ma sens
Zajmujemy się polszczyzną, bo ją kochamy. Cieszymy się, gdy skuteczniejsze posługiwanie się językiem polskim zmienia czyjeś życie na lepsze. Chcemy kreować taki świat, w którym słowo naprawdę ma wartość.